PATRON

„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?…”
Mikołaj Kopernik
Mikołaj Kopernik - astronom, matematyk, prawnik, ekonomista, strateg, lekarz, astrolog, tłumacz.
Jest patronem naszej szkoły od 24 maja1971roku.
Urodził się w Toruniu19 lutego 1473 roku w rodzinie kupca Mikołaja i Barbary pochodzącej z niemieckiej rodziny mieszczańskiej Watzenrode.
Po śmierci ojca, gdy młody Mikołaj miał 10 lat , opiekę nad jego rodziną objął zamożny wuj, biskup Łukasz Watzenrode, który zajął się edukacją
i wychowaniem chłopca i jego brata Andrzeja.
i wychowaniem chłopca i jego brata Andrzeja.
W 1491 roku Mikołaj ukończył naukę w szkole parafialnej przy kościele św. Jana w Toruniu i tego samego roku, 18 letni Mikołaj rozpoczął studia w zakresie nauk matematyczno–przyrodniczych w Akademii Krakowskiej (dziś Uniwersytet Jagielloński), które ukończył w 1495r.W trakcie studiów zgłębiał astronomię, medycynę, arytmetykę i geometrię.
W 1496 roku po przyjęciu święceń kapłańskich wyjechał na trzy lata do Bolonii, aby studiować prawo kanoniczne. Okres studiów wykorzystał do pogłębienia zainteresowań astronomicznych, prowadził także obserwacje nieba.
W latach 1501-1502 po uzyskaniu zgody kapituły warmińskiej na przedłużenie nauki, studiował medycynę. W Padwie.
31 maja 1503 roku doktoryzował się z prawa kanonicznego w Ferrarze.
Po powrocie do Polski zamieszkał w Lidzbarku Warmińskim, a w roku 1510 osiedlił się na stałe we Fromborku, gdzie został mianowany kanonikiem. Pracował jako lekarz, a w wolnym czasie zajmował się astronomią. Interesowała go również ekonomia – udzielał rad królowi polskiemu w sprawach związanych z obiegiem pieniężnym, publikował prace o reformie monetarnej oraz sformułował prawo, iż „gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy”.
Jego największym osiągnięciem było opracowanie teorii heliocentrycznej, według której Słońce znajduje się w centrum, jest nieruchome, a Ziemia, podobnie jak pozostałe planety, obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego dzieło wydrukowane zostało w 1543 roku w Norymberdze, w ilości około 1000 egzemplarzy, pod tytułem: „O obrotach sfer niebieskich”. Jednak nie zostało ono przychylnie przyjęte przez Kościół, a w 1616 roku umieszczono je na indeksie ksiąg zakazanych. Z indeksu skreślono je wiele lat po jego śmierci, dopiero w 1835 rok.
Teoria Kopernika wpłynęła znacząco na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie oraz stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych. Wywołała jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych.
Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 we Fromborku.
Mikołaj Kopernik to jeden z najwybitniejszych Polaków w historii naszego państwa. Był nowoczesnym uczonym i odważnym człowiekiem szukającym prawdy o Wszechświecie.
Swoim dziełem uzyskał międzynarodową sławę i uznanie. Imię Kopernika nadawano sondom kosmicznym, instytucjom i obiektom na ciałach niebieskich. Noszą je między innymi:
- duży krater na Księżycu (107 km średnicy)
- duży krater na Marsie (292 km średnicy)
- planetoida nr 1322 (orbita 1.86 - 2.99 j.a., okres obiegu 3.77 lat)
- OAO-3 Copernicus (1972-065A) - amerykański satelita do obserwacji w promieniach nadfioletowych i rentgenowskich, działał w latach 1972-1980
- Kopernik 500 (Interkosmos 9; 1973-022A) - satelita radziecko - polski do badania promieniowania Słońca i jonosfery, działał w roku 1973
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK)
Jego imię nosi wiele szkół w Polsce.
Mikołaj Kopernik żył życiem niezwykle bogatym i aktywnym. Choć znany jest światu głównie jako astronom, my powinniśmy go pamiętać jako człowieka wszechstronnego, którego nie można zaszufladkować w jednej dziedzinie nauki.
Jest wzorem dla nas wszystkich, stanowi niezwykłą inspirację dla naszej szkoły, ponieważ uczy nas, jak ważne jest odkrywanie i poszukiwanie prawdy.
Jak ważna jest nauka i własny rozwój.
Jak ważna jest nauka i własny rozwój.